”Humanistisen tutkimuksen arvo – kuusi murrettavaa myyttiä ja neljä uutta avainta”- teos julkistettu
Suomen Rooman-instituutin Villa Lanten johtaja Tuomas Heikkilä ja Helsingin yliopiston emerituskansleri Ilkka Niiniluoto julkistavat teoksen Humanistisen tutkimuksen arvo – kuusi murrettavaa myyttiä ja neljä uutta avainta. Kirja on vapaasti ladattavissa.
Heikkilä ja Niiniluoto selvittivät laajan kyselytutkimuksen ja vaikuttajahaastattelujen avulla, mitä suomalaiset ajattelevat humanistisesta tutkimuksesta. Selvityksen pohjalta he laativat suositukset Suomelle: miten ja missä humanistinen tutkimus voisi olla avuksi? Miten humanistista tutkimusta voi edesauttaa?
Humanistisen tutkimuksen arvoa ja asemaa Suomessa luotaava hanke toteutettiin Jenny ja Antti Wihurin rahaston tuella.
http://irfrome.org/humanistisen-tutkimuksen-arvo/
Lue lisää
-
Uutinen 9.10.2025Wihurin rahaston palkinnot kansainvälisen politiikan asiantuntija Risto E. J. Penttilälle, filosofi Esa Saariselle, professori Laura Elolle ja elokuvaaja Päivi Kettuselle Palkinnot ovat tunnustuksia saajien ansioista ja huomionosoituksia heidän edustamilleen aloille. Lue lisää
-
Uutinen 9.10.2025Wihurin rahaston vuoden 2025 rahoitusmyönnöt Jenny ja Antti Wihurin rahasto jakaa yhteensä 16,1 miljoonaa euroa 460 tieteen, taiteen ja yhteiskunnallisen toiminnan hankkeille. Lue lisää
-
Juttu 23.9.2025Energian iso yhteiskunnallinen koe – sähköjärjestelmän tulevaisuus on kysymysmerkkejä täynnä Lue lisää