Rahoitetut hankkeet
Tältä sivulta löydät Jenny ja Antti Wihurin rahaston myöntämät apurahat kymmenen viime vuoden ajalta.
Voit muokata listausta valitsemalla yhden tai useamman suodattimen tai käyttää sanahakua. Uusimmat rahoituspäätökset näkyvät automaattisesti listauksen kärjessä.
Vuonna 2024 Jenny ja Antti Wihurin rahasto tuki tiedettä, taidetta ja yhteiskunnallista toimintaa 15,4 miljoonalla eurolla. Kokonaissumma sisältää yleisen apurahahaun lisäksi monivuotisten hankkeiden osarahoitusta sekä rahaston omien toimintojen kuten kuvataideostojen ja residenssien sekä biolääketieteen tutkimusta tekevän Wihurin tutkimuslaitoksen toiminnan rahoittamisen.
Säätiö sitoutuu toisinaan rahoittamaan myös pitkäkestoisempia tutkimushankkeita usean vuoden ajan niin, että tuki jaetaan monessa osassa. Tällä hetkellä rahoitetut monivuotiset hankkeet löydät listattuna täältä.
-
20144H-säätiö40 000 e
stipendeiksi 4H-nuorille sekä kansainvälisyyden ja lasten ja nuorten kerhotoiminnan edistämiseen, työllistämisen ja yrittäjyyden tukemiseen
-
2014Aalto Entrepreneurship Society ry30 000 e
toimintaan päämääränä muuttaa Suomen kulttuuria kasvuyrittäjyysmyönteisemmäksi ja vahvistaa Suomen kansantalouden kansainvälistä kilpailukykyä
-
2014Kauppatieteiden maisteri Pasi Aaltola8 000 e
väitöskirjatyöhön ”Managers and accounting”
-
2014Musiikin maisteri Sofia Ahjoniemi10 000 e
konserttiharmonikan hankintaan
-
2014Musiikin opiskelija Heta Aho4 000 e
opiskeluun Pariisin konservatoriossa
-
2014Oikeustieteen maisteri Lotta Aho24 000 e
väitöskirjatyöhön ”Why there are no forerunners: Influence of the reigning political paradigm on energy sector MNC climate policies and activities”
-
2014Filosofian maisteri Vilma Aho12 000 e
väitöskirjatyöhön ”Univajeen vaikutus immuunijärjestelmään ja rasva-aineenvaihduntaan”
-
2014AIESEC Suomi ry10 000 e
kotimaiseen koulutukseen ja kansainväliseen toimintaan
-
2014Hammaslääketieteen kandidaatti Ramin Akhi4 000 e
väitöskirjatyöhön ”Oxidized low density lipoprotein in saliva: predictor biomarker in atherosclerosis”
-
2014Kauppatieteiden maisteri Antti Alakiuttu24 000 e
väitöskirjatyöhön ”Vaihtovelkakirjalainat osana hedge rahastojen sijoitusstrategioita”
-
2014Musiikin maisteri Eva Alkula, Musiikkipedagogi Janne Tuomi3 000 e
ääni- ja veistosteoksen ”PLAY” ääninauhan valmistamiseen
-
2014Amfion ry5 000 e
musiikkiarvosteluja tuottavan Amfion-verkkojulkaisun toimintaan
-
2014Muusikko Anna Angervo7 000 e
Nykymusiikkiyhtye TampereRaw:n konserttiin – Stravinskyn Sotilaan tarina -produktioon yhteistyössä Suomen Kansallisoopperan balettioppilaitoksen oppilaiden kanssa
-
2014Tekniikan tohtori Antti Anttonen5 000 e
väitöskirjan jälkeiseen tutkimukseen ”Viiveherkät ja energiaomavaraiset heterogeeniset tiedonsiirtoverkot”
-
2014Filosofian tohtori Mari Aro14 000 e
tutkimukseen ”Ääni ja valta: dialogisia näkökulmia kielelliseen toimijuuteen”
-
2014Kauppatieteiden maisteri Sanna Arola5 000 e
väitöskirjatyöhön ”Investointipäätösprosessi ja siihen vaikuttavat tekijät kuntaympäristössä – Case-tutkimus suomalaisessa kunnassa”
-
2014Terveystieteiden maisteri Eeva Aromaa24 000 e
väitöskirjatyöhön ”Tunteet innovaatiotoiminnassa”
-
2014Aseman Lapset ry100 000 e
nuorten päihteiden käytön, rikollisuuden ja väkivallan ehkäisyyn ja hoitoon Walkers-toiminnan avulla sekä toiminnan kehittämiseen
-
2014Diplomi-insinööri Sanja Maaria Asikainen24 000 e
väitöskirjatyöhön ”Research on bioactive polymers and 3D structures based on them”
-
2014Aurinkorannikon suomalainen ev.lut. seurakunta30 000 e
ulkosuomalaistyön toimintaedellytysten parantamiseen Aurinkorannikon Fuengirolassa ja suomalaisyhteisöä koskettavan diakonian, vertaistuen ja kohtaamisen keskuksen kehittämiseen